100’e yakın halka arz başvurusu gerçekleşti!

Merhabalar,

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Kurulun önündeki halka arz dosya sayısının yaklaşık 100 olduğunu belirtirken, “100 başvuru olması, gelecek sene 100 halka arza onay çıkacağı anlamına gelmez. Bu yılı yaklaşık 50 dosya ile tamamlayabiliriz, gelecek yıl ise talebe göre değerlendirme yapacağız.” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Bloomberg ile gerçekleştirdiği mülakatta SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, son bir yılda hızla artan borsa yatırımcı sayısı ve Türkiye’de gündemde olan halka arzlar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Gönül, artan talebin borsa için önemli olduğunu belirtirken, yatırımcıların uzun vadeli düşünmeleri gerektiğini vurguladı. Mevduat faizlerindeki artışın, borsaya olan ilgiyi etkileyebileceğini ancak beklemedikleri bir çıkış olmadığını ifade etti.

 

 

SPK’nın masasında yaklaşık 100 halka arz başvurusunun olduğunu söyleyen Gönül, şirketlerin acele ettiğini ancak dosyaların yanı sıra firmanın şartları ve piyasa talebini de dikkate aldıklarını belirtti. Halka arzlarının hızlı olması gerektiği düşüncesine karşı olduklarını ve piyasa koşullarına göre hareket ettiklerini vurguladı.

 

Gönül, halka arzlarla ilgili olarak herkesin profesyonel yatırımcı mantığıyla yaklaşması gerektiğini, her hissenin tavan yapacağına dair garanti olmadığını ve her alanın satıcısı olduğunu ifade etti.

 

SPK’nın hangi sektörleri halka arz edeceğine dair bir lüksünün olmadığını, gelen şirketlerin yapısına, hikayelerine ve gelecek planlarına bakarak yatırımcıya sunum yaptıklarını belirtti. Onay süreçlerinde temkinli olacaklarını ve ilkelere bağlı olarak dikkatli bir şekilde ilerleyeceklerini söyledi.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın