2,5 TL madeni para basılmak için onay bekliyor… 1 TL maliyetine 2.5 TL

Merhabalar,

34 yıl önce tedavülden çekilen 2.5 TL’lik madeni paraların yeniden dolaşıma sokulması için Darphane, gerekli tüm hazırlıkları tamamladı. Şu an itibariyle, 2.5 TL’lik madeni paraların basımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını bekliyor.

 

 

 

Hükümet, piyasada yaşanan ‘bozuk para’ sorununu bir dereceye kadar çözmek ve 1 liralık madeni paralardaki aşırı baskıyı azaltmak amacıyla 2.5 TL’lik madeni paraları basmayı planlıyor.

 

Hazırlıklarını tamamlayan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 2.5 TL’lik yeni madeni paraları basmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayını bekliyor. Onay alındıktan sonra, bu paraların kısa bir süre içinde basılarak dolaşıma gireceği bildiriliyor. 2.5 TL’lik madeni paralar en son 34 yıl önce, 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.

 

2.5 TL'lik metal paralar ilk kez 1960 yılında piyasaya sürülmüş, 29 yıl kullanıldıktan sonra paranın değerinin aşırı düşmesiyle 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.

2.5 TL’lik metal paralar ilk kez 1960 yılında piyasaya sürülmüş, 29 yıl kullanıldıktan sonra paranın değerinin aşırı düşmesiyle 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı.

 

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün önce 2 TL’lik madeni paraların basılması önerisinde bulunduğu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha uygun bir seçenek olarak 2.5 TL’lik madeni paraların basılmasını tercih ettiği biliniyor. Bunun üzerine Darphane yetkililerinin, 2.5 TL’lik madeni para için yeni bir çalışma yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğu ifade edildi.

 

2.5 TL’lik madeni paralar için ilk rölyef çalışması Atatürk’ün kalpaklı fotoğrafını kullanmayı hedefliyordu, ancak bu rölyef daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel olarak basılan 5 TL’lik hatıra paralarda kullanıldığı için 2.5 TL’lik madeni para için yeni bir rölyef tasarımı planlanıyor.

 

Ayrıca, 1 TL’lik madeni paranın basım maliyetinin 2.30 TL olduğunu belirten yetkililer, 2.5 TL’lik madeni paranın da aynı maliyetle basılacağını ve bu sayede hem tasarruf sağlanacağını hem de piyasadaki bozuk para eksikliğinin giderileceğini belirtiyorlar.

 

Ayrıca, 1 TL’lik madeni paranın maliyetini düşürmek için gramajını azaltıp alaşımındaki nikel oranını azaltma yoluna gidildiği ifade ediliyor. Eğer bu çalışma yapılmamış olsaydı, 1 TL’nin maliyetinin 3.5 TL civarında olacağı belirtiliyor.

 

Hatıra paraların maliyetinin de 2.30 TL olduğu ve Damga ve Matbaa Darphane Genel Müdürlüğü’nün Azerbaycan’ın kuruşu olan “qepik” adlı madeni paralarını İstanbul’da basmaya başladığı bilgisi de veriliyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın