Analiz: Bakır fiyatları önümüzdeki iki yıl içinde patlayabilir!

Merhabalar,

Bakır fiyatları, önümüzdeki iki yıl içinde yaklaşık yüzde 75 oranında bir artış yaşayabilir. Bu artışta, madencilik arzındaki kesintiler ve yenilenebilir enerji talebindeki artış etkili olacak. Analistlere göre, 2025 yılına kadar bakır fiyatlarında önemli bir yükseliş bekleniyor.

 

 

Fitch Solutions’ın araştırma birimi BMI tarafından hazırlanan bir rapora göre, yeşil enerjiye geçiş ve olası bir dolar düşüşü, bakır fiyatlarını daha da artırabilir. Federal Rezerv’in faiz indirimi beklentileri ve küresel piyasalarda dolardaki zayıflamanın, dolar cinsinden işlem gören bakıra olan talebi artırması bekleniyor.

 

Bank of America Securities’in Asya-Pasifik temel malzemeler başkanı Matty Zhao, FED’in faiz indirimlerine ve zayıflayan dolara dikkat çekerek, bakır için olumlu görüşünün makro faktörlere dayandığını belirtti. Citibank’in raporuna göre, yüksek yenilenebilir enerji hedefleri doğrultusunda bakır talebinin 2030 yılına kadar 4,2 milyon ton artması bekleniyor. Bu durum, potansiyel olarak bakır fiyatlarını 2025’te ton başına 15.000 dolara çıkarabilir.

 

Goldman Sachs analistlerine göre, madencilikteki kesintiler nedeniyle bakırda yükseliş eğilimi görülüyor ve 2024’te yarım milyon tonun üzerinde açık bekleniyor.

 

 

Günlük bazda bakır fiyatı şu anda ton başına 3,85 dolarda bulunuyor. Goldman analistlerine göre, bakır fiyatları yıl içinde ton başına 10.000 dolara çıkabilir ve 2025’te daha da yükseklere ulaşabilir. Ayrıca, arz kesintileri bakır piyasasının daha belirgin bir sıkılaşma dönemine girdiğini belirtiyorlar. Bu gelişmeler, Türkiye dahil birçok ülkede önemli bir madde olan bakırın fiyatlarında 2025’e kadar yüzde 75’e varan bir artışın beklendiğini gösteriyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın