Balayı bile bitti ama tartışmalar dinmedi: Kreması fazla kaçmış pasta gibi!

Merhabalar,

TANINMIŞ BİREYLERİN YAZGISI BÖYLE
Bir de üstüne o düğün, sözün tam manasıyla dünyanın gözleri önünde gerçekleşmişse, gelin ya da damat ya da her ikisi birden tanınmış ve merak uyandıran şahıslarsa… Hele bir de evlenen genç çift, ünlü ailelere mensupsa bu değerlendirmelerin sonu gelmez.

Şimdi biz de üzerinden 10 gün geçmiş olsa da sakin suya atılan bir taşın yarattığı dalgalar üzere tesiri unutulmayan bir düğünün “en kıymetli kahramanını” yani gelini konuşalım istiyoruz biraz.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 0 RHWwTYbD

BİR GÜNDE ÜÇ TÖREN
Zira çiçeği burnunda çift, artık balayından dönmeye hazırlanıyor olsa da 1 Haziran’da kolay unutulmayacak bir evlilik merasimi gerçekleşti.

“Evlilik töreni” dedik zira iki genç evvel nikah, akabinde devasa bir pastayı kestikleri bir düğün ve onun da akabinde dünyaca ünlü konukların katıldığı bir dizi resepsiyonla hayatlarını birleştirdi.

Bir gün içinde gerisi arkasına üç tane merasim yapılınca, konuklar da ünlü olunca natürel ki bu merasimin yankıları da bitmek bilmedi. Kelamı çok uzatmadan mevzumuza girelim.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 1 lqLhqznb

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ‘TAÇLI’ KONUKLAR
1 Haziran’da dünya, “yılın düğünü” olarak nitelendirilen bir merasime tanıklık etti. Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ile Kraliçe Rania’nın dört çocuğunun en büyüğü olan 28 yaşındaki Veliaht Prens Hüseyin, 29 yaşındaki Rajwa Al Saif ile evlendi.

Amman’daki kraliyet sarayında yapılan merasimde Hüseyin ve Rajwa’nın ailelerinin mutluluğuna dünyanın dört bir yanından monarşi ailesi üyeleri de tanıklık etti. İşte o bir gün içinde yapılan nikah, düğün ve resepsiyonda en çok dikkat çeken kişi de elbette gelin Rajwa oldu.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 2 ZY5OtSTA

SİYAH ARABADAN İNDİĞİ AN MİLYONLARIN BAŞINDAKİ SORU KARŞILIK BULDU
Genç bayanın nasıl bir gelinlik giyeceği daha nişanının açıklandığı andan itibaren merak konusuydu esasen. Merasim günü de kocası Hüseyin’in kardeşi Prens Haşim bin Abdullah’ın kolunda, kendisini taşıyan siyah lüks araçtan indiği anda, Rajwa bu bahisteki merakı gidermiş oldu aslında.

Asimetrik yaka kısmı dikkat çeken sade ve şık bir gelinlik giymişti genç bayan. Gelinliğinin ön kısmı sadeydi fakat asıl bildiri taşıyan kısmı art tarafındaki kuyruğundaydı. Ki buna birazdan değineceğiz.Gösterişli bir taç ile başına yerleştirilen uzun tülden duvağıyla da görünümünü tamamladı.

Genç gelin, kendisinden kabarık etekli ve daha gösterişli bir gelinlik bekleyenleri hayal kırıklığına uğratsa da imgesinde çok eleştirilen düz topuklu ayakkabılarının modelinden öbür göz tırmalayan bir detay yoktu.

Rajwa ve Hüseyin, konukların tebriklerini kabul ettikten sonra düğüne geçildi. Gelin ile damadın üzeri mor çiçeklerle süslü bir pastayı kestiği o kısım da bittikten sonra sıra geldi resepsiyona.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 3

KADINLAR TAÇ TAKTI, ERKEKLER UNVAN SİMGELEYEN NİŞANLARINI
Dünyanın dört bir yanından merasime katılan ve ülkelerini temsil eden kraliyet ailesi üyesi bayanların taçlarını taktığı, erkeklerin de nişan ve armalarıyla tamamladığı smokinler giydiği o resepsiyonda gelin Rajwa, kıyafetini değiştirdi.

Yine uzun eldivenlerle tamamladığı bir öteki beyaz elbise giydi. İşte düğünün, ortadan geçen 10 güne rağmen hala bu kadar çok konuşulmasının nedeni de o ikinci kıyafeti oldu.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 4 SWRFGvwQ

DÜNYANIN BÜTÜN LİSANLARINDA TENKİT SAĞANAĞI
Düşük yakalı kolsuz kıyafetini, dirseklerinden üste hakikat uzanan beyaz eldivenlerle tamamlamıştı Rajwa. Elbisenin ardında da uzun ve gösterişli bir kuyruk vardı. Duvağını çıkarmıştı ancak nikahta kullandığı taç başındaydı.

İşte ne olduysa o anda, yani Rajwa, saatler evvel evlendiği kocası Hüseyin’in kolunda, üzerinde o elbiseyle göründüğü anda oldu!

Ünlü bir modacının imzasını taşıyan bu kıyafet, nedense birçok kişiyi mutlu etmedi. Bilhassa de toplumsal medya kullanıcıları klavye başına geçip Rajwa’ya yönelik tenkit sağanağına başladı. Hem de Türkçeden İngilizceye ve Arapçaya kadar neredeyse dünyanın bütün dillerinde!

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 5 E2BZ9TBH

KREMASI FAZLA KAÇMIŞ PASTA GİBİ
Rajwa’nın kıyafetinin en çok tenkit alan detayı, üzerindeki süslemelerdi. Birçok kullanıcıya nazaran bunlar hakikaten ziyadesiyle abartılıydı.

Beyaz elbisenin üzerindeki tıpkı renk bu süslemeler bir pastanın üzerine gelişi hoş sıkılmış krema öbeklerine benzetildi. Hatta bu türlü bir kıyafet giymeye Rajwa’yı kimin ikna ettiğini sorgulayanlar bile oldu.

İşi bir adım daha ileri götürüp “Birisi gelini en keyifli gününde sabote mi etti?” sorusunu gündeme getiren kullanıcılar bile çıktı.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 6 dHXkCDSO


TANIMLAYACAK SÖZ BULAMAYANLAR BİLE OLDU

Bir toplumsal medya kullanıcısı Rajwa’nın kabarık elbisesi hakkındaki görüşünü “Daha âlâ sözler arıyorum ancak bulamıyorum. Bu elbise çok ucuz görünüyor. Eminim ki bu kıyafet aslında büyük bir dikkatle dikildi ve bir servet değerinde” yazarak belirtti.

Bir öteki kullanıcı “Rajwa’nın bu elbisede ne görüp de beğendiğini” sorup “Eldivenler bile kurtaramamış” yazarak görüşünü söz etti.

Bu ortada birtakım kullanıcılar elbise ile Rajwa’nın saç modelinin uyumlu olmadığını hatta uzun eldivenlerin çok fazla olduğunu belirten iletiler yazdı.

Bir diğeri ise kıyafeti tanımlayacak söz bulamadığını belirtip “Burada neler oldu?” diye sordu.

Böylesine tenkitler gelse de elbiseyi beğenenler de oldu elbette. Ancak toplumsal medyadaki değerlendirmelere nazaran bunlar çok fazla sayıda değildi.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 7 UUlr6iTO

GELİNLİKTEKİ BÂTIN AYRINTILAR
Yılın kraliyet düğününde durum bu türlü. Artık bir sefer daha başa dönelim ve Rajwa’nın nikah merasiminde giydiği gelinlikteki “gizli ayrıntılara” bir bakalım.

Yaşı tutanlar Rajwa’nın kayınvalidesi Rania’nın 1993 yılında, o periyotta prens olan bugünün kralıAbdullah ile evlenirken giydiği gelinliği hatırlar.

Prenses Diana’nın da çok sevdiği bir modacı olan Bruce Oldfield’ın imzasını taşıyan o gelinliğin üzerinde mahallî motifler dikkat çekiyordu. Gelinliğin bir kısmındaki altın rengi işlemeler üzere. Ayrıyeten Rania’nın gelinliği daha hacimliydi.

Rajwa ise tam bilakis üzerinde lokal işlemeler bulunmayan daha sade bir gelinlik seçti. Lübnanlı modacı Eli Saab’ın hazırladığı gelinliğin ön kısmındaki en dikkat cazip detay asimetrik yaka bölümüydü.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 8 be9RUdGZ

ÜRDÜN’ÜN SEMBOL ÇİÇEĞİ
Rajwa’nın gelinliğinin art kısmı ise biraz daha süslüydü. Uzun kuyruğun üzerinde lazerle kesilip hazırlanan çiçek motifleri yer alıyordu. Ki o motifler Ürdün’ün ulusal çiçeği olan siyah iris çiçeğini simgeliyordu.

Bu çiçek, genel olarak Amman’ın güney kısmında, Karak ve Madaba antik kentleri ortasındaki bölgede yetişiyor.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 9 ugeXGlXv

KAYINVALİDESİNİN FISILDADIĞI SÖZLER
Rajwa’nın gelin tacı ise birçok açıdan özeldi. Zira sanıldığı üzere ya da bu cins kraliyet ailelerinde gelenek olduğu üzere koleksiyonda yer alan ve genç kıza düğün için ödünç verilen bir taç değildi. Özel olarak düğün için hazırlanmıştı.

Üzerinde de Arapça olarak Rania’nın kına gecesinde Rajwa’nın kulağına fısıldadığı kelamlar yer alıyordu: Umut, Allah’tandır.

Rajwa’nın tacı, Paris’ten gelmişti.1936 yılında kurulan ve kendini “mücevhere modernizm getirdik” diye diye tanımlayan Fred Jewellery’nin imzasını taşıyordu.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 10 AQFPqIuX

OLAY OLAN GELİN AYAKKABILARI
Rajwa’nın, Hüseyin ile evlendiği gün en çok eleştirilen tercihi, “kremalı pastaya” benzetilen ikinci elbisesinin yanı sıra ayakkabıları oldu. Dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi “Hüseyin kısa uzunluklu olduğu için ondan uzun görünmemek uğuruna bu düz topuklu ayakkabıları giydi” diye yorum yapsa da ülke basınına nazaran tam olarak o denli değil.

Belki de Rjwa hakikaten de kocasından daha uzun uzunluklu görünmemek için topuklu giymedi. Lakin bu tercihinin diğer bir nedeni var. Bir değerlendirmeye nazaran o ayakkabılar da bir sembol. 

Rajwa’nın gelinliğinin altına giydiği o düz topuklu ayakkabılar Ürdün’de klâsik olarak giyiliyor. Suudi Arabistanlı Rajwa da bir yoruma nazaran gelin gittiği ülkenin geleneklerine bir “selam gönderdi” bu tercihiyle.

Aslında tarihe baktığımızda gelinliğinin altına bu tıp alışılmadık ayakkabılar giyen bir kraliçe var: İngiltere Kraliçesi Victoria. 1840 yılındaki düğününde gelinliğinin altına saten bale ayakkabıları giymişti Victoria. Böylelikle dans tutkusuna kendi düğününde bile bir hürmet duruşunda bulundu.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 11 uz1w8iLv

Gecenin sonunda Kral 2. Abdullah ve Kraliçe Rania, memnun günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan bütün kral, kraliçe, prens ve prenseslerle bu hatıra fotoğrafını çektirdi.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 12 7pQ27Ial

Rajwa Al Saif, kına gecesinde altın rengi işlemelerle süslenmiş beyaz bir elbise giymişti. O günkü tercihi, gelinliğiyle kıyaslandığında daha klasikti. 

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 13

Rajwa’nın kayınvalidesi Kraliçe Rania, 1993 yılında o devirde prens olan Abdullah ile evlenirken, İngiliz modacının tasarladığı ve daha hacimli, lokal motiflerin dikkat çektiği bir gelinlik giymişti. 

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 14 IzDvf97N

Rania, geçen mart ayında büyük kızı Prenses İman’ı evlendirdi. Genç kızın kına gecesinde de ona kendi gelinliğinde kullanılan kemeri ödünç verdi.

balayi bile bitti ama tartismalar dinmedi kremasi fazla kacmis pasta gibi 15 hR2Alb4w

 

 

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın