Bitcoin ETF Beklentileriyle GBTC Hisseleri Fırladı!

Merhabalar,

Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) fiyatı, fonun bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüşme potansiyeline ait artan optimistlikle kıymetli bir artış yaşadı.  İşte detaylar…

Bitcoin ETF haberleri yatırımcı itimadını yükseltti

Bu yenilenen yatırımcı inancı, yatırım idaresi devi BlackRock’ın spot bir Bitcoin ETF’si için müracaatta bulunduğu haberini takip etti. GBTC paylarının fiyatı 10 Mayıs’tan bu yana birinci defa 16,85 dolara yükseldi. BlackRock’ın müracaatından bu yana yüzde 24’lük kayda paha bir kar elde etti. TradingView bilgilerine nazaran, GBTC’nin pay fiyatının net varlık pahasına nazaran iskontosu Eylül ayından bu yana en düşük düzeyine ulaştı ve Salı günkü sabah seansında yüzde 33’e kadar düştü.

bitcoin etf beklentileriyle gbtc hisseleri firladi 0 LrDZyYdM

Bu, Mart ayı başında kaydedilen yüzde 34’lük iskontoya kıyasla kıymetli bir gelişme. Yatırımcılar, Grayscale’in fonun ETF’ye dönüştürülmesiyle ilgili olarak ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı devam eden davayı kazanmasına yönelik optimist görünümün de tesiriyle, gelecekte fonların itfa edilmesi muhtemelliğine olumlu karşılık verdi.

Geri ödemelerin kısıtlanması ve fiyat indirimi

GBTC’nin şu anda itfalara müsaade verememesi, yatırımcıların varlıklarını yönetmede daha fazla esneklik araması nedeniyle pay fiyatında bir indirime yol açtı. Lakin son periyottaki artış, piyasa iştirakçilerinin bu durumun yakın gelecekte değişebileceğine inandığını gösteriyor. Grayscale’in GBTC’yi başarılı bir formda ETF’ye dönüştürmesi halinde, yatırımcıların ikincil piyasalarda daha özgür bir formda pay alım satımı yapabilmeleri mümkün olacak ve fiyat indirimi potansiyel olarak daha da azalacaktır.

bitcoin etf beklentileriyle gbtc hisseleri firladi 1

Fidelity’nin iştirakine ait spekülasyonlar

BlackRock’ın müracaatının yanı sıra, bir öteki yatırım idaresi devi olan Fidelity’nin potansiyel olarak bir spot Bitcoin ETF’si için müracaatta bulunacağı yahut Grayscale’i satın alacağı istikametinde söylentiler ortaya çıktı. Bununla birlikte, bir Fidelity sözcüsü, firmanın rastgele bir dosyalama planını kamuya açıklamadığını açıkladı. Sözcü, SEC’in Mart 2021’de Wise Origin Bitcoin Trust başvurusunu reddetmesinden bu yana, Fidelity’nin evvelki BTC odaklı ETF müracaatına atıfta bulunarak, rastgele bir dosyalama yahut yine dosyalama yapılmadığını da kelamlarına ekledi.

Bitcoin ETF için çıkarımlar ve gelecek beklentileri

GBTC’ye yönelik artan ilgi ve potansiyel ETF dönüşümüne ait artan optimistlik, kripto para alanındaki düzenleyici gelişmelerin kıymetini vurgulamaktadır. Grayscale GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürmeyi başarırsa, bunun hem kurumsal hem de ferdi yatırımcılar için Bitcoin yatırımlarının erişilebilirliği ve likiditesi üzerinde derin bir tesiri olacaktır. Dahası, BlackRock’ın iştiraki ve Fidelity’yi çevreleyen spekülasyonlar, kripto varlıkların artan ana akım tanınırlığına ve benimsenmesine işaret ediyor. Bu sanayi devlerinin kripto para ETF piyasasına potansiyel girişi, Bitcoin ve öteki kripto paraların yatırım aracı olarak genel güvenilirliği ve kabulüne kıymetli bir takviye sağlayabilir.

bitcoin etf beklentileriyle gbtc hisseleri firladi 2 8NdNkcL3

Grayscale Bitcoin Trust’ın pay fiyatı yükselmeye devam ederken, yatırımcılar fonun bir ETF’ye dönüşme maksadına ulaşacağı konusunda umutlu olmaya devam ediyor. BlackRock’ın yakın vakitte bir spot Bitcoin ETF’si için müracaatta bulunması, GBTC’nin pay fiyatındaki indirimi daraltarak piyasaya yenilenmiş bir optimistlik enjekte etti. Fidelity’nin potansiyel iştirakini çevreleyen söylentiler devam ederken, firma spot BTC ETF için müracaatta bulunma yahut Grayscale’i satın alma planlarını açıklamadı. Kripto para ETF alanında devam eden gelişmeler, klasik yatırım etraflarında kripto varlıkların daha geniş çapta benimsenmesi için artan ilgi ve potansiyeli vurgulamaktadır.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın