Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da sert geriledi

Merhabalar,

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz‘da döviz kurları ve enflasyonda izlenen hızlı yükseliş eğilimiyle geriledi. Tüketim Eğilimi Ön Endeksinde sert gerileme yaşandı.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 7,55 azalarak 69,46 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme izlendi. Haziran ayında başlayan düşüş devam ettiDöviz kurları ve buna bağlı enflasyonda izlenen hızlı yükseliş eğilimi tüketici güveninde yaşanan gerilemenin en temel nedeni oldu.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,63 gerileyerek 80,1değerini aldı. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 21,45 gibi sert bir oranda gerileyerek 52,31 oldu. Endeksin geneli ve özellikle tüketim eğiliminde yaşanan gerileme iç talepte yavaşlama sinyali veriyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın