Borsada 8 sektörde ‘endeks üzeri performans’ bekleniyor

Merhabalar,

ALB Yatırım Araştırma Yönetmeni Uğur Aydın, 2024’ün ilk yarısında Borsa İstanbul’un belirsiz bir süre boyunca yatay bir trend izleyebileceğini ve yüksek faiz ortamından ile ekonomideki yavaşlamadan görece daha az olumsuz etkilenecek 8 sektörde “endeks üzeri performans” beklediğini ifade etti.

 

 

BİST-100 Endeksi’nin hafta başından bu yana yukarı yönlü denemelerde bulunduğunu, ancak 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 7.850-7.900 bandını aşamadığını belirten Aydın, bu bölgenin aşılmasının teknik görünümün güçlenmesine katkı sağlayabileceğini vurguladı.

 

Endeksin bugün 7.920’lerin üzerine çıktığını belirten Aydın, kısa vadede bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanıp sağlanamayacağını ve 8.000 hedefine ulaşılıp ulaşılamayacağını takip edileceğini dile getirdi.

 

ALB Yatırım Araştırma Yönetmeni Uğur Aydın, kısa vadeli görünümü değerlendirirken aynı zamanda 2024’ü “ilk yarı” ve “ikinci yarı” olarak ikiye ayırarak oluşabilecek tabloyu özetledi.

 

2023’ün performans açısından öne çıkan ve geride kalan hisseleri değerlendiren Aydın, ayrıca 2024 yılında hisse senedi performanslarında değişen konjonktür ve beklentilere göre ayrışmalar yaşanacağını ifade etti.

 

Yüksek faiz ortamının etkili olacağı 2024’ün ilk yarısında, büyümeye duyarlı, talep esnekliği yüksek ve sermaye yapısında borcun payı yüksek sektörlerde belirsiz bir süre boyunca endeksin yatay bir trend izleyebileceğini belirten Aydın, pozitif ayrışabilecek sektörleri havacılık, gıda ve giyim perakende, gıda ve içecek, telekom, enerji dağıtım, sigorta, banka ve holding olarak sıraladı.

 

 

2024’TE NE BEKLENİYOR?

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın