Çin Hükümeti, Sıcak Çarpmasına Karşı Önlemler Alınması Talimatını Verdi

Merhabalar,

cin hukumeti sicak carpmasina karsi onlemler alinmasi talimatini verdi 0 KvadCJagBeijing Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’ndeki bir şantiyede karpuz yiyen inşaat emekçileri, 16 Haziran 2023. (Fotoğraf: Cai Yang/Xinhua)

BEİJİNG, 20 Haziran (Xinhua) — Çin hükümeti, bunaltıcı sıcaklarda çalışan bireylerin sıcak çarpmasına karşı korunması için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdi. Bu adım, ülkenin kavurucu yaz sıcaklıklarıyla boğuştuğu bir periyotta atıldı.

Çin Ulusal Sıhhat Komitesi ve Çin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi tarafından ortaklaşa yayımlanan genelgede, tıp ve sıhhat alanındaki idari kurumların sıcak çarpmasına açık bölümlerdeki patronlara yönelik kontrol ve rehberliği güçlendirmesi, kontrollerde tespit edilen meseleleri vaktinde düzeltmeleri için patronlara yol göstermesi ve yasa dışı hareketleri kanunlara uygun olarak cezalandırması öngörülüyor.

Yetkililerin yüksek sıcaklık ikazlarını vaktinde yapması gerektiğini belirten genelge, patronları işyeri şartlarını güzelleştirmeye, sıcak çarpmasını tedbire ve birinci yardım prosedürleri konusunda eğitim vermeye çağırıyor.

Genelgede ayrıyeten fırın personelleri, açık havada mal yükleyen ve boşaltan çalışanlar, sokak paklık çalışanları ve kuryeler üzere risk kümelerinin korunmasını güçlendirmek için eşgüdümlü çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı.

Çin’de Beijing, Tianjin, Hebei, Henan ve Shandong’u kapsayan 2 milyon kilometrekareden daha büyük bir bölge geçen hafta sıcak hava dalgasının tesiri altına girerken, sıcaklığın 35 santigrat dereceyi aştığı günler oldu.

Kaynak: Xinhua / Sıhhat

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın