Citi ve JP Morgan’dan faiz yorumu

Merhabalar,

Citi: TCMB duruşunu gözden geçirebilir

 

Türkiye’nin Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Citi, “CMB’nin duruşunu yılın ikinci yarısında veya daha önce gözden geçirmesine yol açabilecek bir senaryoyu tamamen göz ardı edemeyiz” dedi.

 

TCMB’nin politika faizini %8,5’ten %45’e çekerek ve bir dizi alışılmışın dışında makro ihtiyati tedbiri gevşeterek doğru yönde adımlar attığını kabul ettiklerini belirten Citi, “Ancak bize göre, daha kısıtlayıcı bir duruş için zorlayıcı bir durum söz konusu. Enflasyon dinamiklerindeki bozulmanın seküler yapısı, özel tüketimde devam eden güçlenme, TCMB’nin rezerv birikiminde son dönemde görülen ivme kaybı ve zayıf portföy girişlerinin bu varsayımı desteklediğine inanıyoruz” dedi.

İleriye bakıldığında, TCMB’nin enflasyon tahmin patikasının dördüncü çeyrekte ılımlı bir gevşemenin mümkün olduğunu düşündürdüğünü belirten Citi, ancak, politika yapıcıların beklentilerinden daha az olumlu fiyat ve kur gelişmeleri nedeniyle Banka’nın duruşunu 2Y’de veya daha önce gözden geçirmesine yol açabilecek bir senaryoyu tamamen göz ardı edemeyeceklerini vurguladı.

Şubat ayı enflasyonun yıllık %67,07 ile tahminlerinin üzerinde gerçekleştiğine işaret eden Citi, “Tahminimizden sapma büyük ölçüde Şubat ayında yıllık %69,8’den %71,1’e yükselen gıda enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Yıllık bazda %72,9 ve %93,8 olan çekirdek ve hizmet enflasyonu, fiyat dinamiklerinde geniş tabanlı bir bozulmaya tanık olmaya devam ettiğimiz için yüksek kalmaya devam etmektedir” dedi.

 

“Mevsimsellikten arındırılmış enflasyon ölçütlerindeki bozulma bize TCMB tarafından enflasyonun ivmesinde öngörülen düşüşün iyimser tarafta kaldığını düşündürmektedir” değerlendirmesini yapan Citi, Mart ayındaki yerel seçimlerin ardından yapılması muhtemel yönetilen/yönlendirilen fiyat ayarlamalarının görünümü daha da olumsuz etkileyeceğini düşündüklerini ifade etti.

 

Citi, “Bu bağlamda, yetkililerin 2024 yılı için asgari ücreti %49 oranında artırma kararının istihdam ve rekabet gücü üzerinde olumsuz bir etki yaratma ihtimalinin yüksek olduğunu ve enflasyonist baskıların kontrol altına alınması açısından iyiye işaret olmadığını düşünüyoruz” dedi.

 

JPMorgan TCMB’den Nisan’da faiz artırımı bekliyor

 

JPMorgan, TÜİK’in bugün açıkladığı Şubat ayı enflasyon verileri sonrası yaptığı değerlendirmede, “bozulan enflasyon görünümüne yanıt olarak” TCMB’nin Nisan ayında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye yükseltmesini beklediklerini bildirdi.

 

JPMorgan daha önce TCMB’nin Nisan’da faizi yüzde 45 seviyesinde tutacağını öngörüyordu.

 

Banka, Türkiye’de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 73 seviyesinde tepe yapacağı yönündeki beklentisini de yüzde 76 olarak revize etti

 

JPMorgan yayınladığı yatırımcı notunda, “TCMB’nin Kasım ve Aralık aylarında politika faizinde indirime gidebilecek olması nedeniyle %45 olan yılsonu politika faizi tahminimizi koruyoruz.

 

Şubat ayında manşet TÜFE enflasyonu %4,2 olan beklentimizin ve %3,8 olan piyasa konsensüsünün çok üzerinde %4,5 olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında %64,9 olan TÜFE enflasyonu Şubat ayında %67,1’e yükselmiştir. Şubat ayı TÜFE’sindeki yukarı yönlü sürpriz hizmet fiyatlarından kaynaklandı. Hizmet fiyatları Şubat ayında aylık bazda %5,7 gibi yüksek bir oranda artarak bir önceki yılın aynı ayına göre hizmet enflasyonunu %94,4 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı. Hizmet fiyatları, lokanta ve otellerdeki %5,4’lük güçlü artış ve eğitim fiyatlarındaki %12,8’lik yükselişle ücret-fiyat sarmalına dair sinyaller verdi.

 

Hizmet fiyatlarının beklenenden daha yapışkan olduğu kanıtlandığından, Mayıs 2024 sonrası yıllık enflasyondaki düşüş sürecinin daha zorlu olacağını düşünüyoruz.

 

Gıda fiyatları Şubat ayında %8,3 oranında artarak yıllık gıda enflasyonunu %69,7’den %71,1’e yükseltti. Temel mal fiyatları Şubat ayında %1,6 oranında artarak bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyonu %54’e yükseltmiştir” dedi.

 

Foreks Haber Merkezine teşekkürlerimizle

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın