Dr. Fulya Gürbüz- Vega Portföy Günlük Bülten

Merhabalar,

Finansal ve Makro-Ekonomik Gelişmeler (4–8 Aralık 2023)

4-8 Aralık haftasını öncü Asya borsaları bir önceki haftaya göre karışık kapatırken, Avrupa ve ABD yükseldi, BIST100 haftalık %1,4 düştü. Haftalık bazda Dolar endeksi %0,7 değer kazandı, Dolar/TL yükselişini sürdürdü, EUR/TL ve EUR/$ düştü. ABD 10-yıl vadeli tahvil faizi hafif arttı, spot ons altın ve Brent petrol haftayı sırasıyla %3,3 ve %4,5 düşüşle kapattı.

Aralık ayına ilişkin olarak ABD’de Michigan Tüketici Güven Endeksi 69,4’e yükseldi (eşik değer 100).

Kasım ayına ilişkin olarak JP Morgan Küresel Kompozit PMI endeksi 50,4 değerini alarak ekonomik aktivitenin bir önceki aydan daha hızlı büyüdüğünü gösterdi (eşik değer 50). ABD’de ekonomik aktivite 50,7 ile önceki aya göre değişmedi. ABD’de tarım dışı istihdam 199 bin arttı, işsizlik oranı %3,7’ye geriledi. Türkiye’de TÜFE ve Yİ-ÜFE sırasıyla yıllık %62 ve %42,5’e yükseldi, TL reel bazda aylık %1,7 değer kaybetti.

Ekimde fabrika siparişleri ABD’de aylık %3,6, Almanya’da %3,7 daraldı. Perakende satışlar Euro Bölgesinde aylık %0,1 arttı. Almanya’da sanayi üretimi aylık %0,4 daraldı.

Eylülde Türkiye’de finans dışı sektörün kısa vadeli döviz pozisyon fazlası 67 milyar dolara yükseldi.

3Ç2023’te Euro Bölgesinde GSYH bir önceki çeyreğe göre %0,1, Japonya’da %0,7 daraldı.

Yeni Haftada Veriler Ne Söyleyecek?

11–15 Aralık 2023 haftasında;

Türkiye’de Kasım ayına ilişkin olarak merkezi yönetim bütçe dengesi, otomotiv sektörü üretimi, konut satışları ve Tarım-ÜFE; Ekim ayına ilişkin olarak sanayi üretimi, perakende satışlar, dış ticaret endeksleri, ciro endeksleri, cari işlemler dengesi, işsizlik oranı, inşaat maliyeti, kısa vadeli dış borç stoku, özel sektörün yurt dışı kredi borcu açıklanacak.

ABD (FED), Avrupa (ECB) ve İngiltere (BOE) merkez bankaları politika faiz kararlarını açıklayacak. Enflasyonda manşet TÜFE düşüş eğilimlerini korurken çekirdek enflasyonun %2’lik hedef seviyelerinden halen uzakta olmalarına bağlı olarak FED %5,50, ECB %4,50 ve BOE %5,25 olan politika faizini sabit bırakmaları tahmin ediliyor.

Küresel bazda Aralık ayına ilişkin olarak öncü ülkeler imalat ve hizmet sektörleri PMI ilk tahminleri açıklanacak. Kasımda küresel aktivite bir önceki aya göre hafif büyümüştü. Almanya’da Aralık ayı ekonomik güven endeksinde (eşik değer 0) iyileşmenin zayıflasa da sürmesi bekleniyor. Kasım ayına ilişkin olarak ABD’de çekirdek TÜFE, ABD ve Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlar, Ekim ayına ilişkin İngiltere’de aylık GSYH, Euro Bölgesinde sanayi üretimi ve dış ticaret verileri izlenecek.

Kaynak: TÜİK, TCMB, Turkey Data Monitor, tradingeconomics.com

Dr. Fulya Gürbüz – www.vegaportfoy.com

 

YASAL UYARI

Dışarıdan Temin Edilen Verilere İlişkin Yasal Uyarı

Bu bültende/e-postada yer alan her türlü fiyat, veri ve bilgi; kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve diğer piyasa koşullarına göre güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan temin edilmekte olup, bu bilgilerin tam ve eksiksiz şekilde doğru olduğu anlamına gelmemektedir. Bu bültende yer alan verilerle okuyuculara tarafsız genel bilgiler sunulmaktadır. Bu kaynaklardan temin edilen fiyat, veri ve bilginin kullanılması sebebiyle ortaya çıkabilecek zararlardan Vega Portföy Yönetimi A.Ş. sorumlu değildir.

Yatırım Tavsiyesi Olmadığına Dair Yasal Uyarı

Bu raporda/e-postada yer alan bilgi, analiz ve yorumlar yatırım danışmanlığı ve/veya yönlendirici ve taraflı bir nitelik taşımayıp okuyucuya dürüst ve objektif bakış açısıyla genel bir bilgilendirme yapılmaktadır. Bu raporda yer alan analiz, tavsiye ve yorumlar mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, analiz ve yorumlara dayanılarak yapılacak yatırımların ve işlemlerin sonuçlarından ve oluşacak mali kayıplardan Vega Portföy Yönetimi A.Ş. sorumlu değildir.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın