Faiz artışından ‘kur vurgunu’ çıktı: TCMB neden 1 milyar dolar sattı?

Merhabalar,

İktisatbank, 28 Ağustos 2023’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz artırırken, aynı gün döviz de satmış” ifadelerine yer verildi.

İktisatbank’ın 28 Ağustos 2023’e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Geride bıraktığımız hafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) agresif ve sürpriz nitelikte faiz kararının yarattığı geçici iyimserliğe pek de bel bağlanmaması gerektiğini nedenleri ile anlatarak özellikle de kur cephesinde yaşanan düşüşün de kalıcı olamayacağını savunmuştuk. Nitekim, değerlendirmemize paralel, TCMB agresif faiz kararı sonrasında 25,30 seviyesine kadar gerileyen USD/TRY kuru, düşüşün çok büyük bir kısmını geri vererek haftayı 26,70 seviyesine kadar yükselerek tamamladı.

Özellikle, perşembe gününe ait TCMB analitik bilançosundan derlediğimiz taze bilgiler, kararı sonrası, belki de kararın etkisini güçlendirmek adına, TCMB’nin net pozisyonunda yaşanan günlük değişimin 1 milyar dolar olması da dikkatimizden kaçmadı. Hatırlanacağı üzere, karar sonrası bir anda ‘ölçüsüz’ bir şekilde sert bir düşüşle USD/TRY kuru 25,30 seviyesine gerilemişti. Bu harekette esas oyuncunun TCMB olduğunu anlamış olduk.

Yine de TCMB’nin ortodox para politikasına tam anlamıyla geri dönmesine şapka çıkarırken, bundan sonraki süreçte olası bir not artırım ihtimalini göz ardı etmediğimizi peşinen yeri gelmişken tekrar etmek istiyoruz. Gerek TCMB’nin swap ve hazine dövizleri düşüldükten sonra rezervlerinin eksi 65,5 milyar dolar olması, gerekse de cari işlemler dengesinde devasa açık kurun düşmesinin kimsenin işine yaramayacağını haykırırken, USD/TRY kurunun yılı 29’lu seviyelerde tamamlayacağını ön görmeye de devam ettiğimizin altını çizmek istiyoruz.

Kur cephesinde yaşanan düşüşe ilişkin değerlendirmemiz sonrasında, bankacılık endeksinde de yaşanan coşkulu yükselişi pek de anlamlandıramamıştı. Nitekim PPK kararı sonrası sert yükselen XBANK endeksi, cuma günü yüzde 0,5 oranında düşüşle tamamlarken, benzer bir şekilde geride kalan ana endekste de cuma günü kayıplarını telafi ederek günü yüzde 3 yükselişle tamamladı. CDS risk primi ise 380 baz puan ile yatay seyrini korumaya devam etti.

 

 

 

 

TCMB’nin faiz artışına ilişkin değerlendirme yapan CHP’li Özgür Karabat, perşembe günü TCMB’nin 1 milyar dolar satış yaptığını belirtti. “Kur vurgununun devam ettiğini” belirten Karabat, “Dolar kuru 25,18 TL’ye kadar çekildi ve 1 gün içinde 26,20 TL’ye geldi… Göreceksiniz, dolar kuru kısa sürede yeniden 27 TL’nin üzerine çıkacak ve 25 TL’den dolar alıp henüz satmayanlar büyük kâr elde edecekler” yorumunu yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz hafta 750 baz puanlık faiz artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede Karabat, “Perşembe günü yapılan faiz artışı ile birlikte TCMB’nin 1 milyar dolar satış yaptığı görüldü” dedi.

“Dolar kuru 25,18 TL’ye kadar çekildi ve 1 gün içinde 26,20 TL’ye geldi” diyen Karabat, “Finans piyasalarından edindiğimiz bilgilere göre, yeterli talep olmamasına rağmen TCMB ucuz döviz satışı yaptı” ifadelerini kullandı.

“Mehmet Şimşek de tıpkı eski yönetim gibi yapıyor” diye konuşan Karabat, şunları söyledi: “Göreceksiniz, dolar kuru kısa sürede yeniden 27 TL’nin üzerine çıkacak ve 25 TL’den dolar alıp henüz satmayanlar büyük kâr elde edecekler.”

Özgür Karabat’ın açıklamaları şöyle:

“1) Olumlu diye pazarlanan yeni para politikasının aslında içinin ne kadar boş olduğunu, eski düzenin farklı bir boyutta devam ettiğini tek tek anlatalım.

2) Son 5 yılda, başkanlık sisteminin devreye girmesi ile birlikte TCMB rezervleri boşaltıldı. Piyasada faiz ve döviz operasyonu ile yüz milyarlarca liralık vurgun yapıldı.

3) Burada sizinle bir başka vurgunu deşifre edeceğim. Mehmet Şimşek’in başında olduğu yeni ekonomi yönetimine, olmadıkları roller biçiliyor. Rasyonel zemin diyerek geldiler, eski ve karanlık ezberlerle hareket ediyorlar.

4) Perşembe günü yapılan faiz artışı ile birlikte TCMB’nin 1 milyar dolar satış yaptığı görüldü. Dolar kuru 25,18 TL’ye kadar çekildi ve 1 gün içinde 26,20 TL’ye geldi. Finans piyasalarından edindiğimiz bilgilere göre, yeterli talep olmamasına rağmen TCMB ucuz döviz satışı yaptı.

5) Bu ne demek oluyor? Yatırımcıların çok iyi bildiği gibi, “Bu kadar ucuza bulamazsın, TCMB satışı bittiğinde kur yükselecek!” Oysa ki TCMB piyasanın ihtiyacı kadar döviz satıp müdahaleden çıkmalıydı. Ancak böyle yapılmıyor.

6) Mehmet Şimşek de tıpkı eski yönetim gibi yapıyor. Önceden faiz indirimi yapılırken döviz satılır, kurlar bir miktar geri çekilir ve alınan karar doğruymuş gibi gösterilirdi. Şimdi faiz artırımında yine aynısı yapılıyor.

7) Göreceksiniz, dolar kuru kısa sürede yeniden 27 TL’nin üzerine çıkacak ve 25 TL’den dolar alıp henüz satmayanlar büyük kâr elde edecekler. Ne de olsa Ankara’da alınan kararlar önceden birilerinin kulağına fısıldanıyor. Bankacılık hisselerinde de bunu gördük!

8) Türkiye’nin çok ciddi bir döviz açığı problemi var. 12 ay içinde ödenmesi gereken dış borç 207,3 milyar dolar, cari açık 60 milyar dolar, TCMB rezervi ise -65,6 milyar dolar. AKP’nin planı ise bu tabloyu düzeltmek değil, aksine vurgun düzenine devam etmek.”


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın