Fed’in anketinde enflasyon beklentilerinde gerileme

Merhabalar,

New York Fed tüketici anketinde 1 yıllık enflasyon tahmini %3,8’den %3,5’e gerileyerek 2021 yılı Nisan ayından bu yana en düşüğe indi.

Ankette 3 yıllık enflasyon tahmini ise %2,9’dan %3’e çıktı.

Son aylarda, ABD enflasyon ve işgücü maliyetleri önemli ölçüde yavaşladı, bu da ekonominin durgunluktan kaçınabileceği konusundaki büyüyen iyimserliği artırdı. İstihdam maliyet endeksi, ücretler ve faydaların geniş bir göstergesi, ikinci çeyrekte %1 artarak, Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre 2021 yılından bu yana en yavaş artışı kaydetti.

Ayrı bir rapor, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin, Haziran ayında bir önceki yıla göre %3 arttığını gösterdi; bu, iki yıldan fazla bir sürenin en düşük artışı. Gıda ve enerjiyi içermeyen ve temel enflasyonun daha güvenilir bir sinyali olarak kabul edilen fiyatlar da, beklenenden daha düşük bir %4,1 artış kaydederek 2021 yılından bu yana en düşük artışı kaydetti.

PCE raporu aynı zamanda enflasyona göre düzeltilmiş tüketici harcamalarının Haziran ayında yılın başından bu yana en fazla arttığını gösterdi. Bu durum, Perşembe günü açıklanan verilerle uyumlu bir şekilde ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte sağlam bir hızda genişlediğini gösterdi.

Bu veriler bir araya geldiğinde, Federal Reserve’in enflasyonu büyük iş kayıpları olmadan dizginleyebilme umutlarını ve büyük iş kayıpları yaşamadan “yumuşak iniş” adı verilen bir durumu başarabilme ihtimalini artırıyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın