Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un sözleri, Abdülkerim Bardakcı’yı Galatasaray’a getirdi | Okan Buruk’u Beşiktaş derbisi kurtardı

Merhabalar,

1- Galatasaray’ın şampiyonluğunda büyük hissesi olan Abdülkerim Bardakçı, tansiyon sinemalarını aratmayacak bir transfer hikayesinin kahramanı oldu geçtiğimiz yılın haziranında. Birinci 11’de 3 yerli oyuncu bulundurma kuralını dikkate alırsak, temelinde sarı kırmızılı idarenin bu dönem yaptığı en isabetli transfer bu oldu. Üstelik bu oyuncu ezeli rakiplerin elinden alındı. Hem Fenerbahçe hem Beşiktaş önemli formda istiyordu. Hatta sarı lacivertli kulübe transferi bitmek üzereydi. Lakin birkaç saat içinde her şey değişti ve Abdülkerim Bardakçı Galatasaraylı oldu. Bakın neler yaşandı…

KONYASPOR iMZA iÇiN ERDEN TiMUR’A 48 SAAT MÜDDET VERDi

2- Abdülkerim’e birinci talip olan ve anlaşan isim Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur’du. Fakat teknik yönetici Okan Buruk’un transferi şimdi tamamlanmadığı için ‘belki Abdülkerim’i istemez’ kanısıyla, kontrat imzalamak için Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen’den müddet istendi. Özgökçen Fenerbahçe ve Beşiktaş da istediği için Timur’a 48 saat müddet tanıdı. O sırada Buruk’un, ailesinde yaşanan sıhhat meseleleri nedeniyle imzayı atamaması ve idarede ‘ilk transferi hoca gelmeden yapmayalım’ görüşünün ağır basması, Abdülkerim transferinin beklemeye alınmasına yol açtı.

fenerbahce baskani ali kocun sozleri abdulkerim bardakciyi galatasaraya getirdi okan buruku besiktas derbisi CYIbH1Qn

MENAJER GiDEMESiN DiYE OTOMOBİLİN ÇIKIŞ YOLUNU KAPATTI

3- G.Saray Abdülkerim transferini dondurunca F.Bahçe devreye girdi ve birinci resmi görüşmeyi yaptı. Bonservis için Fatih Özgökçen ile 3 milyon Euro’ya el sıkışıldı lakin futbolcunun menajeri Uğur Avadan ile bir türlü muahede sağlanamadı. Bunun üzerine Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Abdülkerim’le şahsen konuşmak istedi. Koç telefonla görüştüğü oyuncuya “Sen yılda 20 milyon lira eder misin!” kelamlarını söyleyince muahede sağlanma ihtimali büsbütün bitti! Bunu öğrenen Erden Timur tekrar Uğur Avadan’ı görüşmeye çağırdı. Bundan sonrası çok kıymetli çünkü Timur, ikinci defa yakaladığı transfer fırsatını kaçırmamak için özel bir plan yaptı!

RANDEVU YERi ÖZEL SEÇiLDi

“Menajerle NEF’in ana binasında görüşürsem, uyuşmazlık halinde çabucak kapıdan çıkıp masraf ve bir daha da ulaşamam. En güzeli Bebek’teki ofise çağırayım, orada görüşme noktası ile dış kapı ortasında bayağı bir ara var. Anlaşamasak bile fikrini değiştirmemiz için kâfi vakti kazandıracak bir mesafe” diye düşünen Timur, ne olur ne olmaz diye de kendi aracını, menajer Avadan’ın ardına park ettirip çıkış yolunu kapattı!

fenerbahce baskani ali kocun sozleri abdulkerim bardakciyi galatasaraya getirdi okan buruku besiktas derbisi ENTbQjfP

ALi KOÇ’UN O Kelamları GURURUMU KIRDI

Böylelikle Erden Timur-Uğur Avadan görüşmesi başladı. Menajeri kaçırmamak (!) için her türlü tedbiri alan Timur, Ali Koç sıkıntısına hiç girmeden birinci görüşmede neden imza atamadıklarını anlatıp, özür diledi. Avadan ise Koç ile Abdülkerim ortasında yaşanan süreci ayrıntılarıyla tabir etti. Timur, “Çok büyütmeyin. Yanlış olmuş fakat hudutla söylenmiştir” diyerek hususa kayıtsız kalmış üzere davranır ve şöyle der: “Neyse bırakalım bunları, Abdülkerim bize gelmek istiyor mu?”

ASLINDA TRANSFER O ANDA BiTMiŞTi

Uğur Avadan, Ali Koç ve Erden Timur ile yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyordu o günlerde: “Fenerbahçe’nin halinden sonra Erden Bey’in yaklaşımı bizi çok etkiledi. Aslında transfer o anda bitmişti.”

Menajer Uğur Avadan ile Erden Timur yalnızca 5 dakika içinde yıllık 17 milyon lira karşılığında mutabakat sağladı. Avadan ile Timur daha sonra Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen’in yanında bulunan Abdülkerim’i telefonla arayıp manzaralı bir görüşme gerçekleştirdi.

Genç oyuncu, “Fenerbahçe Lider Ali Koç’un kelamları gururumu kırdı” kelamlarıyla söz etti ıstırabını.

fenerbahce baskani ali kocun sozleri abdulkerim bardakciyi galatasaraya getirdi okan buruku besiktas derbisi tkYiDUB1

BUNDAN SONRA BEŞiKTAŞ’A TOPLU iĞNE BiLE SATAMAZSIN!

5- Galatasaray’ın Abdülkerim ile anlaştığı medyaya yansıyınca, Beşiktaş ve Fenerbahçe yöneticileri menajer Uğur Avadan’a telefon yağdırdı. Abdülkerim Bardakçı’nın Galatasaray ile muahedesi kısa sürer lakin sonrası sancılı olur. Transferin bittiği medyaya yansıyınca Fenerbahçe ve Beşiktaş, menajer Uğur Avadan’ı telefon yağmuruna fiyat. Konyaspor ile aslında anlaşmış olan Fenerbahçe, yıllık teklifini 23 milyon liraya kadar yükseltir. Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi ise, “Abdülkerim’i bize getirmezsen, bundan sonra Beşiktaş’ı toplu iğne bile satamazsın” diye tehdit eder. Lakin atı alan Üsküdar’ı geçmiştir.

iCARDi TRANSFERiNDE ABDÜLKERiM ETKiSi

6- Abdülkerim Bardakçı’nın gelişi, Galatasaray’a şampiyonluğa getiren çok değerli futbolcuların transferinin de önünü açar. Şöyle ki; Erden Timur’la çok yeterli anlaşan Abdülkerim’in menajeri Uğur Avadan, sarı kırmızılı yöneticiyi çok kıymetli bir isimle tanıştırır: George Gardi. Gardi; İcardi, Toreira, Mertens ve Zaniolo transferlerini bitiren menajer.

TIMUR G.SARAY EFSANELERINI TRANSFERDE ELÇI YAPTI

Dries Mertens için Wesley Sneijder’den yardım alan Erden Timur, Lucas Torreira transferinde de Fernando Muslera’yı devreye soktu. Hakan Çalhanoğlu da geçen yıl Alexis Sanchez’le görüşme yapılmasını sağladı.

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur’un transferde bu derece başarılı olmasında, topluluğun kıymetli isimlerinden aldığı dayanak büyük rol oynadı. Timur, Avrupa’da birçok kulübün yaptığı üzere, eski ve yeni değerli futbolcuları transferde elçi olarak kullanıyor. Dries Mertens için Wesley Sneijder’den yardım alan Timur, Lucas Torreira’yı ikna etmek için de Fernando Muslera’yı devreye soktu. Erden Timur’un transferdeki elçilerinden biri de İnter’de forma giyen Hakan Çalhanoğlu. Koyu Galatasaray taraftarı olan Çalhanoğlu, geçen yaz Timur’un ricası üzerine eski kadro arkadaşı Alexis Sanchez’in transferi için devreye girdi.

SANCHEZ’LE BiR ORTAYA GETiRDi 

Çalhanoğlu; Timur ve Arda Turan’ı Milano’da Sanchez’le bir ortaya getirip transfer görüşmesi yapmalarını sağladı. Sanchez, “Avrupa kupalarında olmayan bir grupta oynamak istemiyorum” diye diretmese transfer o gün bitecekti. Daha sonra Marsilya’ya transfer olan Şilili futbolcu, 44 maçta 18 gol attı.

OKAN BURUK’U BEŞIKTAŞ DERBISI KURTARDI

12. haftaya önder Fenerbahçe’nin 5 puan gerisinde giren cimbom’da Beşiktaş ve Başakşehir maçları sonrası fark artsaydı, Dünya Kupası ortasında teknik yönetici değişimi yaşanacaktı. Flaş transferler yapan Galatasaray’ın şampiyonluk için daha fazla beklemeye tahammülü yoktu. Kadronun birinci 11 maçında 12 puan kaybetmesi, 2022 Dünya Kupası öncesi oynanacak Beşiktaş ve Başakşehir maçlarını daha kritik hale getirdi. Derbiyi 2-1’le geçen Aslan’ın Başakşehir’de 7-0’la gösteri yapması Okan Buruk’un geleceğine ait tartışmaları bitirdi.

Futbol oynadığı yıllarda Galatasaray formasıyla 4 yıl üst üste lig şampiyonluğunun yanı sıra UEFA Kupası ve Harika Kupa kazanan Okan Buruk, teknik yöneticilik mesleğinde de kulübün efsaneleri ortasına girdi. Hem oyuncu hem teknik adam olarak Galatasaray’da şampiyonluk kupası kaldıran Buruk’un bu sezonki başarısı elbette ki kolay gelmedi. Şiddetli geçen dönem içerisinde o denli vakitler oldu ki, kadrodan gönderilmesi pamuk ipliğine bağlıydı. Her an misyonuna son verilebilirdi.

BEKLENTiLER YÜKSEKTi 

Icardi, Torreira, Oliveira, Abdülkerim üzere sansasyonel transferlerle güçlü bir takım kuran idarenin Buruk ve grubundan beklentisi doğal olarak çok yüksekti. Lakin birinci haftalarda işler pek de yolunda gitmedi. 8. haftadaki 0-0’lık Adana Demir beraberliği ve çabucak akabinde gelen 2-1’lik Kaysesipor yenilgisi ve 2-2’lik Alanyaspor beraberliği sonrası Okan Buruk’un koltuğu düzgünce tehlikeye girdi.

YERiNE KiMi GETiRELiM? 

12. haftada 2-0 kazanılan Karagümrük galibiyeti biraz olsun nefes almasını sağlasa da, toplulukta Buruk’a inanç duymayanların sayısı bir epey fazlaydı. B planları gündemden düşmüyordu. “Okan Buruk’un yerine kim gelsin?” tartışmaları bitmek bilmiyordu.

BAŞAKŞEHiR’DEKi 7-0’LIK GÖSTERİ TARTIŞMALARA NOKTA KOYDU

2022 Dünya Kupası ortası öncesi, 26 puanlı önder F.Bahçe’nin 5 puan gerisinde olan G.Saray’ın önünde çok güç 2 maç vardı; içerdeki Beşiktaş derbisi ve Başakşehir deplasmanı. Bu iki maç sonunda puan farkının açılması halinde Dünya Kupası ortasında teknik yönetici değişimi için düğmeye basılacaktı. Beşiktaş derbisi Okan Buruk ismine bir kırılma maçı oldu. G.Saray’ın üstün bir oyunla Beşiktaş’ı 2-1 mağlup etmesi ve bir sonraki hafta Başakşehir deplasmanında alınan 7-0’lık tarihi galibiyet Buruk’un topluluktaki herkesten tam dayanak almasını sağladı.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın