Gram altın rekorlara doymuyor! Savaş etkisi ne kadar devam edecek?

Merhabalar,

 

Bugün saat 10:30 itibariyle ons altın, yüzde 0,36’lık bir artışla 1.986 dolara yükselirken; gram altın da yüzde 0,48’lik bir artışla 1.798 lira seviyesinde değer kazandı.

 

Altın fiyatlarındaki yükseliş, ABD’den gelecek faiz kararları ve GSYH rakamlarının yanı sıra yarın açıklanacak PCE fiyat endeksi gibi beklenen ekonomik verilerle birlikte Orta Doğu’daki çatışmaların izlerini taşıyor.

 

Bugün açıklanacak verilere göre, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte son iki yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirmesi bekleniyor.

 

Metals Focus Genel Müdürü Nikos Kavalis ise Fed’in daha yüksek faiz oranlarıyla enflasyonu dizginlemeyi amaçladığını ifade ederek, ABD ekonomisinin oldukça güçlü kalması sebebiyle Fed’i bir faiz artırımından daha alıkoyacak bir şey olmadığını belirtti.

 

Jeopolitik cephede ise İsrail kara kuvvetleri perşembe günü Gazze Şeridi’nin kuzeyinde operasyon düzenledi ve geri çekilmeden önce birçok Hamas hedefini vurdu.

 

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da Gazze Şeridi’nde İsrail ordusuna ait bir helikopteri hedef aldığını duyurdu. Açıklamada, “Kassam Tugayları, el-Bureyc’in doğusunda bir İsrail helikopterini SAM-7 füzesiyle vurdu, savaşçılarımız helikopterin vurulduğunu doğruladı.” ifadesine yer verildi.

 

Bu gelişmelerin ardından İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise İsrail’in Gazze’ye saldırılarının endişe verici boyutlara ulaştığını ve kontrolün her an tüm tarafların elinden çıkma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

 

Metals Focus Genel Müdürü Nikos Kavalis ise jeopolitik olayların altın üzerindeki etkisinin, makro olaylara veya finansal felaketlere kıyasla genellikle daha kısa süreli olduğunu belirtti.

 

Uluslararası Piyasalar Uzmanı Şant Manukyan ise altın fiyatlarındaki yükselişin kimse için şaşırtıcı olmadığını ayrıca gümüşün yükselememesinin yani altın/gümüş oranındaki artışın beklenen bir durum olduğunu belirterek, “Bu spekülatif iştahın yüksek olduğu bir ralliden ziyade korku rallisi. Bize aksi gerek.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Şant Manukyan – X

 

Altın genellikle ekonomik ve siyasi çalkantı dönemlerinde güvenli bir varlık olarak aranır, ancak yüksek faiz oranları sabit faiz vermediği için altının cazibesini azaltma eğiliminde bulunur.

 

ANZ analistleri de konuyla ilgili paylaştıkları bir notta, savaşın altına yönelik alımları artırmaya devam edebileceğini ancak altında yükselişin devamı için özellikle Fed’in faiz döngüsünü tamamlaması gerektiğini belirtti.

 

Bu sebeple yatırımcılar da bugün ögleden sonra açıklanacak ECB ve TCMB’nin faiz kararını beklemeye başladı.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın