Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı mı olacak? İşte Türkiye’nin konuştuğu isim! Piyasalarda nasıl karşılanır?

Merhabalar,

Kulislerde yer alan bilgilere nazaran Hafize Gaye Erkan, ‘nın yeni lideri için en büyük aday. Erkan, Merkez Bankası’nın başına geçerse piyasalarda nasıl karşılanacak? Tüm merak edilenler CNN TÜRK ekranlarında değerlendirildi…

Ekonomis Abdülkar Develi, “Rasyonel temelde fiyat istikrarını yönelik bir duruş sergileyeceğini düşünüyorum. Zira kendisi de ABD’de birçok finans kurumunda çalışmaları var ve memleketler arası piyasaları biliyor. Daha öncelikli enflasyonla gayret olacak.” tabirlerini kullandı.

Beykent Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Prof. Dr. Murat Ferman ise, “Dünyada yüksek finans denen bir dal var. Bu bölümün saygın ve yüksek seviyeli oyuncuları, kurumları tabir eder. Sayın Şimşek üzere Gaye Hanım da bu yüksek finans ekolünün seçkin temsilcileri ortasında yer alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam Boğaziçi’ndeyken endüstrü kısmında benden ders almıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başına bir hanımefendinin gelmesi sahiden çok olumlu bir sinyal olacaktır.” dedi.

hafize gaye erkan merkez bankasi baskani mi olacak iste turkiyenin konustugu isim piyasalarda nasil vhUtDyNQ

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan (d. 1982), Türk ekonomist ve mühendis. Makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin kızı.

Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının akabinde eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst seviye yöneticilik yaptı. Birtakım iktisat mecmuaları tarafından dikkat çeken genç ekonomistler ortasında gösterildi.Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite imtihanında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmına 26’ncı olarak girdi. Kısmını birincilikle tamamladı ve akabinde Princeton Üniversitesi’nden kabul edilerek yurt dışına taşındı.

Erkan’a ortalarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California’nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton’dan yana kullandı. Böylelikle her yıl yalnızca 2 bireye verilen ‘Onursal doktora’ bursu karşılığında Erkan, bir mesken, ayda 3 bin 200 cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

Princeton’da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan birinci öğrenci olma muvaffakiyetini gösterdi. Bu sayede ülkedeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının akabinde, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve akabinde o periyot yaşadığı sorunlar yüzünden devlet yönetimine geçmiş bir banka olan First Republic Bank’da yönetici olarak çalışmaya başladı. Bankada başarılı bir mesleğe imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın zirve yöneticilerinden biri pozisyonuna geldi. Erkan ayrıyeten ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl idare heyeti üyeliği yaptı, hala daha global finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da idare heyeti üyesi olarak yer almaktadır.

 

 

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın