Kentsel dönüşüm için daire başına 1,5 milyon TL destek!

Merhabalar,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un dönüşümüne odaklanan büyük projenin detaylarını paylaştı.

 

 

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen “Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı”nda konuşan Erdoğan, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparken, “Yarısı Bizden” kampanyası çerçevesinde 350 bin konutun dönüştürüleceğini açıkladı. Bu kapsamda, kentsel dönüşüm için 1,5 milyon liralık destek sağlanacağını, bunun 800 bin lirasının hibe olarak sunulacağını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: İstanbul'da kentsel dönüşüm için daire başına 1,5 milyon TL destek verilecek

 

Erdoğan’ın konuşmasından önemli başlıklar şu şekildeydi:

 

“Öncelikle, dün Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen saldırılarda şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mehmetçiklerimizin kanı yerde kalmayacak, bölücü teröristlerden hesap soruldu ve sorulmaya devam ediyor. Pençe Harekatı bölgesinde ve Suriye’nin kuzeyinde 12 terörist etkisiz hale getirildi.

 

İstanbul’da Yüzyılın Dönüşümü projemizi başlatıyoruz. Yarısı Bizden kampanyasına İstanbullular büyük ilgi gösterdi. Kampanyaya bugüne kadar 1 milyon 233 bin bağımsız bölüm başvurusu yapıldı. 6 Şubat depremlerinin Türk ekonomisine maliyeti 104 milyar doları aştı. Her deprem sonrası toparlanma sürecinde maddi ve manevi olarak zaman harcadık.

 

Vatandaşlarımız 1,5 milyon TL destekle evlerini yapacaklar. Bu destekten 100 bin TL kira desteği, 800 bin TL hibe ve 700 bin TL uygun şartlarda kredi şeklinde sunulacak. Evler tamamlandıktan sonra kredi ödemeleri başlayacak ve ilk yıl faizsiz olacak. Bu destekle 350 bin konutu dönüştüreceğiz.

 

Depreme hazırlık zorunluluktur, hiç kimsenin bu konuda lüksü yoktur. Türkiye genelinde 36 milyon bağımsız bölümden oluşan 31 milyon konut bulunuyor, bunların 6 milyonu risk altında. Acil dönüşüm gereken 2 milyon bağımsız bölüm var. Kentsel dönüşüm yasasını çıkardığımız 2012’den bu yana 2 milyon 200 bin bölümün dönüşümünü tamamladık.

 

TOKİ öncülüğünde konut stokunu yenilemeye devam edeceğiz. İstanbul’da 600 bin bağımsız bölümün hızla dönüştürülmesi gerekiyor. 5 yıl içinde 600 bininin acil, toplamda ise 1,5 milyon riskli bağımsız bölümün dönüştürülmesi hedefimizdir. İstanbul genelinde kentsel dönüşüm için toplamda 128 milyar liralık kaynak kullandık. Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Tuzla gibi bölgelerde toplamda 3 bin 37 konutun temellerini atıyoruz.

 

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili muhalefetin iddiaları tamamen asılsızdır ve doğru değildir.”


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın