Merkez Bankası’na jet atama; Dr. Fatih Karahan yeni Başkan!

Merhabalar,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevinden affını isteyerek istifa etmesi sonrasında Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu. Hafize Gaye Erkan’ın istifası sonrasında kulislerde Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Karahan’ın başkanlık için göreve getirilebileceği konuşuluyordu.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine 28 Temmuz 2023 tarihinde getirilen Dr. Fatih Karahan’ın atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın istifasının ardından Ankara hareketli bir gece yaşıyor. Gaye Erkan’ın istifasıyla boşalan Merkez Bankası Başkanlığı için, Gaye Erkan göreve geldikten sonra atanan 3 başkan yardımcısı Fatih Karahan, Cevdet Akçay ve Hatice Karahan’ın adı öne çıkıyordu. Atama öncesinde kulislerde Merkez Bankası Başkanlığı’na FED deneyimiyle dikkat çeken Fatih Karahan’ın atanacağı ağırlık kazanıyordu.

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinde tamamlayan Fatih Karahan 2012-2022 yılları arasında New York Merkez Bankası bünyesinde görev yaptı.

Resim

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

 

Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra hangi Merkez Bankası Başkanı ile ne kadar süre çalıştı?

Resim


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın