Milyonları ilgilendiriyor! Asgari ücrette ikinci toplantı ne zaman?

Merhabalar,

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık’ta gerçekleştirdiği ilk toplantının ardından ikinci toplantı için pazartesi günü bir araya gelecek. Komisyon, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçim endekslerini değerlendirecek.

 

 

7 milyondan fazla çalışanı doğrudan, toplumun tamamını ise dolaylı olarak ilgilendiren yeni asgari ücret belirleme süreci devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık’ta gerçekleşen ilk toplantının ardından belirleme sürecinin takvimini oluşturdu ve yapılan çalışmaları paylaştı. İlk toplantıda, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 5 kişilik heyetler yer aldı ve asgari ücret rakamı henüz görüşülmedi.

 

Komisyonun ilk toplantısının açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışanların enflasyona yenik düşmemesi gerektiğini vurguladı. Bakan Işıkhan, 2024 yılı için belirlenecek asgari ücretin ekonomiyi canlandırarak çalışanların gelirlerini enflasyondan koruyacak, istihdamı artıracak ve koruyacak bir noktada belirlenmesi gerektiğini ifade etti. “Bu süreçte temel amacımız, işçi ve işverenlerin mutabakatıyla asgari ücreti belirlemek için hakem rolünü üstlenmek” diye ekledi.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı, 18 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

 

Komisyonun işçi tarafını temsil eden 5 kişilik heyette Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren tarafını temsil eden heyette ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yer alacak. Hükümet heyetinin başkanlığını ise Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş üstlenecek.

 

Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TÜİK temsilcileri, ekonomik veri ve raporları sunarak enflasyon, alım gücü ve istihdam gibi konularda bilgi verecek. Taraflar, ara zam oranı konusunda pazarlık yapacaklar.

 

Asgari ücret artışıyla ilgili olası senaryolar da gündemde.

 

Şu anki 11 bin 402 liralık asgari ücret, farklı zam oranlarına göre değişecek. Örneğin, yüzde 35’lik bir zam durumunda asgari ücret 15 bin 392 liraya, yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 liraya, yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 liraya, yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 liraya, yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 liraya yükselecek.

 

Zam oranının aralık sonuna kadar netleşmesi gerekiyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın