Rusya’yı karıştıran adam: Yevgeny Prigojin! Sandviç satıcısıydı, Putin’in şefi oldu…

Merhabalar,

Rusya’da bugün yaşanan krizin baş rolünü oynayan Wagner paralı asker kümesi, ve kümenin kurucusu Yevgeny Prigojin’in Rusya Devlet Lideri Putin’i devirmeye çalıştığına ait savlar aylardır dünya gündemindeydi.

Ukrayna savaşında etkin rol oynayan paralı asker kümesi Wagner kümesi ile Kremlin idaresi ortasındaki ipler dün akşam koptu.

Peki bir devir Putin’e yakınlığı ile bilinen ve Batı medyasında ‘Putin’in şefi’ olarak tanımlanan Yevgeny Prigojin kimdir?

rusyayi karistiran adam yevgeny prigojin sandvic saticisiydi putinin sefi oldu 0

“PUTİN’İN ÖZEL ORDUSU” OLARAK TANIMLANIYORDU

PMC Wagner olarak da bilinen Wagner Kümesi, bir Rus paramiliter örgütüdür. Birinci olarak 2014 yılındaki Kırım krizinde ismini duyuran küme, 2018 yılında Libya’daki çatışmalarda faaliyetlerine devam etti.

Geçtiğimiz sene 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna savaşında ön cephelerde yer alan küme ‘Putin’in özel ordusu’ olarak biliniyordu lakin son periyotta Prigojin’in Rus Ordusunu maksat alan kelamlarını nedeni ile işler değişti.

Başlangıçta yalnızca 1000 çalışanı olan Wagner bu sayıyı Ağustos 2017’de 5.000’e ve Aralık 2017’de 6.000’e yükseltti. Bugün ise kümenin yaklaşık 25 bin askeri olduğu düşünülüyor.

rusyayi karistiran adam yevgeny prigojin sandvic saticisiydi putinin sefi oldu 1 WAhqEzkd

YEVGEN PRİGOJİN KİMDİR? SANDVİÇ SATICISIYDI, PUTİN’İN ŞEFİ OLDU

1961 yılında St. Petersburg olan Leningrad’da doğan Yevgeny Prigojin’in annesi hastanede çalışıyordu, babası ise Prigojin genç yaşlardayken hayatını kaybetmişti.

Okul bittikten sonra bir küme isimli hatalı ile yakın münasebetler içine giren Prigojin, 1979’da şimdi 18 yaşındayken hırsızlık suçlamasından karar giydi. 2,5 yıllık mahpus cezasının infazı ertelendi.

rusyayi karistiran adam yevgeny prigojin sandvic saticisiydi putinin sefi oldu 2 bUhDXjk5

Prigojin, 2 yıl sonra bu kere tekrar hırsızlık ve soygun suçlamalarından 13 yıl mahpusa mahkum edildi. 9 yıl demir parmaklıklarının gerisinde kaldı.
Cezaevinden çıktıktan sonra sosisli sandviç satmaya başlayan Wagner şefi işlerini kısa mühlet içinde büyüttü. Yalnızca bir kaç yıl içinde lüks restoranların sahibi oldu ve Rusya’nın güçlü ve seçkin etrafı ile yakın bağlantılar kurdu.

Rusya Devlet Lideri Putin, bilhassa yurtdışından gelen yabancı konuklarını Prigojin’in lüks restoranlarında ağırlamaya başladı.

rusyayi karistiran adam yevgeny prigojin sandvic saticisiydi putinin sefi oldu 3 mdb4ZXMm

Fotoğraf: Kremlin.ru

İkili ortasındaki bağlantı kısa müddette ilerledi. Çok geçmeden Prigojin, Rus hükümeti ile mukaveleler imzaladı ve yemek şirketi ile Kremlin’e hizmet vermeye başladı.

rusyayi karistiran adam yevgeny prigojin sandvic saticisiydi putinin sefi oldu 4 6U2zhX51

BİR ÇOK ÇATIŞMADA PARMAĞI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLÜYOR

Bu devirde ‘Putin’in şefi’ unvanını kazanan Prigojin, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ile kendini yemek dalından çok daha farklı bir alanda konumlandırdı.

Prigojin’in Nazi Almanya’sından esinlenerek kurduğu tez edilen Wagner kümesinin Suriye’deki, Mali’deki çatışmalarda faal rol aldığı hatta ABD seçimlerine müdahale ettiği bile düşünülüyor.

rusyayi karistiran adam yevgeny prigojin sandvic saticisiydi putinin sefi oldu 5 cL7aA5SJ

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın