Tüketici Güven Endeksi ağustosta resmen çöktü

Merhabalar,

Hızlanan enflasyon, değer kaybeden TL, tüketim üzerine eklenen yeni vergiler ve tüketicinin imdadına yetişen kredilere fren ağustos ayında tüketici güven endeksinde sert gerilemeye neden oldu. Sene sonuna doğru yerel seçimler nedeniyle hükümet populist adımlar atmaz ise tüketici güveninin toparlanması için bir neden yok.

TÜİK’in tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında 80,1 iken Ağustos ayında %15,1 azalarak 68,0 oldu. Seçimlerin yapıldığı Mayıs 2023’de endeks 90,1 seviyesindeydi. Haziran 2022’den bu yana izlenen en dip seviyeye geriledi.

Alt endekslerin gösterdiği, en sert bozulmanın gelecek 12 ay içinde Türkiye ekonomisinde daha kötü şartların oluşacağına dair beklenti (%-23,2). Aynı dönem içinde haneye ait maddi durum beklentisinde de %19,6’lık bozulma görülüyor. Faizlerin enflasyonun altında kalması ve yükselmeye devam edeceği bilinen enflasyon nedeniyle ise gelecek 12 aylık vadede dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesindeki bozulma %5,7 ile çok daha düşük.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın