Yabancı borsada ne aldı ne sattı?

Merhabalar,

İşte yabancı yatırımcıların son üç ayda Borsa İstanbul’da en çok aldığı ve sattığı hisse senetleri…

 

 

Halk Yatırım, son üç ayda Borsa İstanbul’da endeksin 7.200 ile 8.500 arasında dalgalanmış olduğu dönemde yabancı yatırımcıların en çok alım ve satım yaptığı hisse senetleri hakkında bir analiz yayımladı.

 

Halk Yatırım’ın açıkladığı verilere göre, yabancı yatırımcılar bu süre zarfında TOASO, FROTO, THYAO, PGSUS ve EREGL hisselerindeki pozisyonlarını azaltmış, ancak ENKAI, ASELS ve GARAN hisselerindeki pozisyonlarını artırdı.

 

Ayrıca, çalışma BIST 30 şirketlerinin yabancı takas oranlarını, oran değişikliklerini, dönem içindeki en düşük ve en yüksek yabancı takas oranlarını ve ilgili tarihlerdeki fiyatları da içerdi. Bu verilerle yabancı yatırımcıların son dönemdeki aktiviteleri gözlemlendi.

 

Verilere göre, TOASO, FROTO, THYAO, PGSUS ve EREGL hisselerinde yabancı yatırımcıların yüksek takas oranına rağmen pozisyonlarını azalttığı, bununla birlikte ENKAI, ASELS ve GARAN hisselerinde pozisyonlarını artırdı.

 

Özellikle, SMRTG, PSGYO ve ASELS şirketleri son üç aylık dönemde yabancı takas oranlarında sürekli bir artış göstermektedirler. Bu, yabancı yatırımcıların bu şirketlere olan ilgisinin arttığını ve bu hisselere yatırım yaptıklarını göstermektedir.

 

Öte yandan, FROTO şirketi son üç aylık dönemde yabancı takas oranında sürekli bir azalış gösterdi.

 

Aşağıdaki tabloda, BIST 30 şirketlerinin cari yabancı takas oranlarının son üç aylık dönemde gördükleri en yüksek ve en düşük yabancı takas oranlarına olan konumunu görebilirsiniz. Tablo, cari yabancı takas oranı en yüksek hisseden en düşük hisseye doğru sıralanmıştır.

 

 

Grafikteki verilere göre son iki yılda; BIST 30 Endeksi Yabancı Takas Oranı 31/10/2023 tarihinde %31.47, minimum Yabancı Takas Oranı 31/05/2023 tarihinde %29.41, maksimum Yabancı Takas Oranı ise 19/11/2021 tarihinde %46.22 olarak gerçekleşmiştir.

 

Not: BIST 30 Yabancı Takas Oranı, endeks kapsamındaki şirketlerin endeks ağırlıkları ve yabancı takas oranları esas alınarak hesaplanmış olup Takasbank tarafından açıklanan yabancı takas oranından farklılık göstermektedir.

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın