Yüzlerce arazi kamulaştırılıyor! – Paraanaliz

Merhabalar,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak ilerlediğini ve bu konuda Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayımladı.

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, göreve gelmesi sonrası gerçekleşen ilk toplantıda, piyasa beklentilerinin altında bir faiz artışı gerçekleştirmelerinin nedeni hakkında ilk kez açıklamada bulundu.

  • Hamburg Ticaret Bankası (HCOB) tarafından yayımlanan son verilere göre, Alman ekonomisinin beşte birini oluşturan imalat sektörü, Ekim ayında daralmaya işaret eden bir performans sergiledi.

  • Sonar Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı. Anket, son genel seçimlerde olduğu gibi büyük bir ilgi gördü. Vatandaşlar, İstanbul’un sorunlarına hangi ismin daha isabetli çözümler getireceği konusunda görüşlerini belirttiler. Ankete katılanların yüzde 31,6’sı, İstanbul’un sorunlarını çözmek için en uygun ismin Murat Kurum olduğunu düşünüyor. Aynı ankette vatandaşlara, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istedikleri soruldu.

  • ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed’in bu beklenen kararı sonrasında İstanbul serbest piyasada dolar, 28,3380 Türk lirasından işlem görmeye başlarken, avro da 30,0330 Türk lirasından güne adım attı.

  • Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) verilerine göre, yılın ilk 9 ayında ham çelik üretimi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,1’lik bir azalma göstererek 24,5 milyon tona geriledi. Aynı dönemde, çelik ihracatı ise miktar bazında yüzde 39,7, değer bazında ise yüzde 47,4 oranında bir düşüş kaydetti.  • Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

    Yorum yapın