Altın hareketli! Gram toparlanmaya çalışıyor

Merhabalar,

Piyasalar, Fed’in sıkılaştırma konusunda nasıl bir yol haritası izleyeceğini görmek için daha fazla ABD verisini beklerken; gram altın ise %2’ye yakın yükselerek dünkü kayıplarını telafi arayışına girdi.

 

Altın fiyatları yükselen dolar endeksi ve Hazine getirilerinin etkisi ile bir önceki seansta altı ayın en düşük seviyesine indikten sonra perşembe günü kayıplarını telafi etme çabasına girdi.

 

Buna göre gram altın dünü 1622,24 seviyesinden tamamladıktan sonra bugün TSİ 11.45 itibarıyla %1,97 artışla 1.653,43 lira seviyesinden fiyatlandı.

 

 

Çarşamba günü yaşanan düşüşte ise ABD’de açıklanan veriler etkili oldu. Buna göre ABD’de dayanıklı mal siparişleri ağustos ayında sürpriz bir şekilde artarak, işletmelerin ekipman harcamalarına yeniden ivme kazandırdığını gösterdi.

 

Bu durum ise geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Powell’ın şahin söylemlerinin ardından “daha uzun süre daha yüksek faiz ortamı” beklentisini kuvvetlendirerek, ons altında ve dolayısı ile gram altında sert düşüşlerin yaşanmasına yol açtı.

 

InProved analisti Hugo Pascal da dayanıklı tüketim mallarına yönelik verilerin beklenenden daha yüksek gelmesinin ABD 10 yıllık hazine getirilerinde ve doların yükselişinde etkili olduğunu belirtti.

 

Buna göre dolar endeksi 106,50 seviyesine kadar çıkarak başlıca rakipleri karşısında son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, yatırımcıların ABD ekonomisinin yüksek faiz ortamında rakiplerinden daha iyi performans göstereceğini beklemesi ile ABD 10 yıllık hazine getirileri de son 16 yılın zirvesine tırmandı.

 

Kaynak: Tradingview

 

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonominin güçlenmeye devam ettiğine yönelik bolca kanıtın olduğu bir ortamda ABD Merkez Bankası’nın nihai faiz oranı için bir hedef belirtmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

 

 

 

 

 

haber.doviz.com


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın