Berlusconi’ye veda – Csa Haber

Merhabalar,

Pazartesi günü 86 yaşında hayatını kaybeden Silvio Berlusconi için dün memleketi Milano’da cenaze merasimi düzenlendi. İtalya siyasi tarihinin en tartışmalı isimlerinden olan Berlusconi’nin sevenleri, öğlenden sonra başlayan merasim için sabah erken saatlerde Duomo Katedrali önünde toplandı.

berlusconiye veda 0 ztJZWQa5

Eski medya işvereni Berlusconi’nin sahibi olduğu televizyon şirketi Mediaset’in binasına dev bir posteri asıldı.

KATAR BUYRUĞU DE KATILDI

Başpiskopos Mario Delpini’nin yönettiği merasime İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Giorgia Meloni ve koalisyon ortağı Matteo Salvini katıldı.

berlusconiye veda 1 gmsTdN1X

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ederken Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamad El Sani ve Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid öne çıkan iştirakçiler ortasındaydı. Merasimin akabinde Berlusconi’nin cenazesi, Milano’ya yaklaşık 25 km aradaki villasında inşa ettirdiği mezarlığa gömüldü.

berlusconiye veda 2 8caIjruP

Binlerce İtalyan resmi merasimi Duomo Katedrali önündeki meydanda kurulan ekranlardan takip etti.

LÖSEMİ HASTASIYDI

Geçen yıl senatör seçilen ve öldüğünde partisi Forza Italia’nın başında bulunan Berlusconi, lösemi hastasıydı. Son birkaç yıldır kamuoyu önünde giderek daha az görülüyordu. Berlusconi’nin partisi, iktidardaki Giorgia Meloni hükümetinin küçük ortağı. İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalya tarihinin üç devirde 9 yıl ile en uzun mühlet başbakanlık yapan ismi olan Berlusconi, Rus önder Vladimir Putin’le dostluğu yüzünden işgalin başında çok eleştirildi.

berlusconiye veda 3

Berlusconi’nin kızı Barbara (solda), merasime babasının 33 yaşındaki sevgilisi Marta Fascina ile katıldı. İkili, cenaze aracını bu türlü uğurladı.

MUHALİFLERİ TEPKİLİ

Bu ortada İtalya’da eski bir başbakan için ulusal yas ilanı dün birinci defa yapıldı. Ayrıyeten İtalyan parlamentosu 3 gün müddetle tatil edildi.

berlusconiye veda 4 Yk1utHPr

Katedraldeki merasimde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da bulundu.

Öte yandan tüm bu hürmet gösterisi, Berlusconi’yi kayırmacılık, yolsuzluk ve kendi çıkarlarını korumak için kanunları zorlamakla suçlayan muhaliflerinin reaksiyonunu çekti.

berlusconiye veda 5 suuclgwg

 

ERDOĞAN’DAN İTALYANCA İLETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlusconi’nin anısına İtalyanca ileti paylaştı. “Uzun yıllar birlikte çalıştığımız eski İtalya Başbakanı, kıymetli dostum Silvio Berlusconi’nin vefatından büyük bir ıstırap duydum” diyen Erdoğan, ailesi ve tüm İtalya halkına taziyelerini ilettiğini kaydetti.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın